Batonnage- co to vlastně je?

BATONNAGE - co to vlastně je?

 "Batonáž" - z francouzkého slova bâtonnage - je technologická operace při školení vína, kdy sklepmistr ponechá nějakou dobu víno ve styku s jemným kalem z odumřelých kvasinek. Vínem se musí po celou dobu míchat (my to děláme po odbu 7 měsíců) a musí v něm zůstat aktivní kvasinky a mikrobi. Při otevření nádoby uniká oxid uhličitý, který víno chrání. Do tohoto vína se přidává oxid siřičitý až při lahvování a jeho celkové množství je tak oproti ostatním vínům minimální. Vína po školení jsou plná, tělnatá, vhodná k delší archivaci.

 Tato moderní metoda je známa již několik tisíc let a tato vína si vychutnávali již římští císaři. Nejrozšířenější je pak v Burgundsku. V našem vinařství pak při zrání těchto vín využíváme ty nejlepší francouzské dřevěné sudy. Vznikají pak zaoblená, plně strukturovaná a hutná vína s dlouhou příjemnou dochutí a výraznou komplexností. Víno získává na svěžesti, ovocitosti a krémovitosti, zlepší se také jeho barva. V chuti se mohou nově objevit například tóny vanilky, chlebovinky a lískových oříšků.

 Z bílých odrůd jsou pro sur lie nejvohnější zejména :

 Rulandské bílé, https://zd-nemcicky.cz/e-shop/premium/battonage-rulandsk%C3%A9-b%C3%ADl%C3%A9-mzv-2016-polosuch%C3%A9-detail

 Rulandské šedé, https://zd-nemcicky.cz/e-shop/premium/battonage-rulandsk%C3%A9-%C5%A1ed%C3%A9-mzv-2016-polosuch%C3%A9-detail

 Chardonnay https://zd-nemcicky.cz/e-shop/premium/chardonnay-batonnage-2016-mzv-such%C3%A9-detail

Ryzlink rýnský https://zd-nemcicky.cz/e-shop/premium/ryzlink-r%C3%BDnsk%C3%BD-mzv-2017-batonnage-detail

 Všechny nyní můžete od nás ochutnat. Případně zkuste naši vybrnou kolekci 3 vín Ryzlink rýnský batonnage, Rulandské šedé batonnage a Rulandské bílé batonnage za zvýhodněnou cenu.

 https://zd-nemcicky.cz/e-shop/klasik/batonnage-detail

 

Batonnage- co to vlastně je?

BATONNAGE - co to vlastně je?  "Batonáž" - z francouzkého slova bâtonnage - je technologická...

zobrazit více

WinePrague 2019

WinePrague 2019 bude letos 28-30.5 2019. Ochutnejte naše novinky a zastavte se na stánku ZD...

zobrazit více

Medailové žně

Získali jsme zlatou medaili... A pak ještě jednu a ještě jednu a celý seznam je zde: ZD Němčičky...

zobrazit více